ثبت شرکت در لیتوانی

ثبت شرکت در لیتوانی

- ثبت شرکت در لیتوانی برای اتباع تمامی کشورها در لیتوانی بر اساس قوانین اساسی این کشور و اتحادیه اروپا آزاد است.

- ثبت شرکت در لیتوانی بین 3-5 روز کاری زمان می برد.

- بیشترین نوع ثبت شرکت در لیتوانی که برای اتباع خارجی نیز توصیه می شود، بشرکت با مسئولیت محدود –UAB- نامیده می شود.

- برای تمامی صاحبان شرکت پس از ثبت و گرفتن مجوزهای قانونی ،افتتاح حساب در بانکهای معتبر ،خرید ملک ،خودرو امکان پذیر است .

ثبت شرکت در لیتوانی

- از سال 2010 میلادی و پس از تایید اتحادیه اروپا ،قوانین ثبت شرکت در لیتوانی تسهیلاتی بیشتری را برای سرمایه گذاران خارجی با هدف کمک به افزایش سرمایه گذاری خارجی قائل شده است.

- بر اساس قوانین جدید،شرکت با "مسئولیت محدود" می تواند تنها بوسیله یک نفر سهامدار ثبت و شروع به کار کند که این شخص موسس و مدیر عامل خوانده می شود و می تواند در صورت عدم نیاز ، کارمندی استخدام نکند،البته هر شرکت با مسئولیت محدود می تواند تا 200 سهام دار داشته باشد.

- میزان سرمایه اولیه ثبت شرکت در حال حاضر به ده هزار لیتاس (معادل 2900 یورو )کاهش یافته است و از این رو ،به طور متوسط روزانه تا 70 شرکت در این کشور ثبت می شود ،اگرچه روزانه تا 200 شرکت نیز در لیتوانی ثبت شده است.

- بیشتر سرمایه گذاران کنونی در لیتوانی را بر اساس آمار موجود،اتباع روسیه ،بلاروس ،اوکراین ،کشورهای آسیای میانه ،کشورهای عربی خاورمیانه ،کشورهای شرق آسیا و کشورهای آفریقایی تشکیل می دهند.

- بر اساس قوانین اصلاح شده جدید ،صاحبان شرکتها می توانند پس از ثبت درخواست حق شهروندی در لیتوانی و اتحادیه اروپا بدهند که پس از 4- 6 ماه پس از تحویل مدارک آنان به اداره مهاجرت ،کارت اقامت یکساله اتحادیه اروپا برایشان صادر می شود که تا پنج سال تمدید و پس از آن امکان گرفتن کارت اقامت دائم و پاسپورت نیز پس از امتحان زبان لیتوانیایی میسر است .

- هزینه کلیه خدمات ثبتی شرکت بین 7000 تا 11000 یورو متغیر است .

- در این هزینه ها خدمات ثبت شرکت ،تنظیم اساسنامه ،ترجمه مدارک حقوقی ،مراجعه به مراکز اداری و دولتی توسط وکیل ،افتتاح حساب بانکی برای صاحب شرکت ،ثبت آدرس حقوقی شرکت به مدت یکسال ،چاپ و تحویل مهر دولتی شرکت توسط وکیل ،پرداخت و افتتاح پرونده های مالیاتی و خدمات اجتماعی و ارسال مدارک به موکل جهت اخذ ویزا گنجانده شده و هیچگونه هزینه اضافی گرفته نمی شود.

- اما نکته مهم این است که تمامی مراحل ثبت شرکت تنها با وکالتنامه معتبر به وکیل توسط درخواست کننده امکان پذیر است و نیازی به سفر شخص متقاضی کننده به لیتوانی در ابتدای کار نیست .

- همچنین معمولا سفارتخانه های لیتوانی برای صدور ویزای ورودی به کسانی که شرکت در این کشور ثبت کرده اند ،مدارکی همچون سابقه فعالیت اقتصادی ،گردش مالی بانکی در شش ماه گذشته ،اهداف سفر و شروع فعالیت تجاری در این کشور را درخواست می کنند ،البته اگر متقاضی کننده پیشتر ویزای شینگن گرفته باشد معمولا راحت تر ویزای ورودی برای آنان باز می شود اما در هر صورت دولت لیتوانی به دلیل نیاز به جذب سرمایه گذار به راحتی پس از اطمینان از وضعیت درخواست کننده به وی ویزا می دهد.

- بر اساس قانون اقامتی در اتحادیه اروپا و لیتوانی ، کسی که شرکت و فعالیت تجاری مشخصی در لیتوانی داشته باشد می تواند پس از سفر به این کشور درخواست اقامت کند که معمولا پس از تحویل مدارک حداکثر تا شش ماه به وی کارت اقامت داده می شود .

- وکلای حقوقی معتبر در این کشور برای اخذ اقامت در لیتوانی پس از سپری شدن مراحل ثبت شرکت ،معمولا در حدود شش هزار یورو از موکلین خود می گیرند،البته این وکلا تمامی مراحل و مصاحبه ها را با کمیسر اداره مهاجرت از پیش هماهنگ می کنند و شخص درخواست کننده در زمان حضور در اداره مهاجرت تنها مدارک را امضا می کند و سوال خاصی از وی پرسیده نمی شود.